• Strona główna
  • Mapa strony

Blog

The only thing greater than the power of the mind is the courage of the heart (A Beautiful Mind)

The only thing greater than the power of the mind is the courage of the heart (A Beautiful Mind)

Napisała Aleksandra Hulewska 27 listopad 2012   /   W kategorii: Blog

Dziś przypomniałam sobie film inspirowany doświadczeniami noblisty Johna Nasha Jr. Ten wybitny matematyk przez większość życia zmagał się ze schizofrenią paranoidalną.

W "Pięknym umyśle" najbardziej porusza mnie niezłomna postawa bohatera w walce o zachowanie własnej wizji świata. Zawsze, gdy przypominam sobie sceny z przymusowego poddawania Nasha leczeniu, zastanawiam się nad zasadnością tego rodzaju działań. Czy tzw. zdrowi umysłowo ludzie (cokolwiek to znaczy) mają prawo narzucać "chorym" własne wyobrażenie o szczęśliwym życiu? A może świat urojeń - mimo ujemnych konsekwencji - jest dla schizofreników komfortowy, by nie powiedzieć: szczęśliwy? Czy mamy prawo do decydowania o kształcie życia ludzi postrzegających rzeczywistość inaczej niż większość z nas? A jeśli pomoc, którą otrzymują wbrew swojej woli, jest aktem przemocy i skrajnego braku empatii?

Dlaczego walczymy z dyskryminacją osób wywodzących się z odmiennych kultur i regionów świata, a nie zauważamy "przymusowego nawracania na naszą realistyczną wiarę" tych, których rzeczywistość jest zbudowana z urojeń? Te i wiele innych pytań stawiam sobie zawsze, gdy spotykam się z osobami zdiagnozowanymi jako schizofrenicy. "Lot nad kukułczym gniazdem" czy "K-PAX" jedynie potęgują moje wątpliwości...

Aleksandra Hulewska

Zapoznaj się z regulaminem i dodaj komentarz.