• Strona główna
  • Mapa strony

Blog

Wyzwolenie

Wyzwolenie

Napisała Aleksandra Hulewska 16 maj 2014   /   W kategorii: Blog

„Czuję się, jakbym wyszedł na wolność po wieloletniej odsiadce” – powiedział niedawno jeden z moich klientów. Bardzo spodobała mi się ta metafora. Świetnie obrazuje, czym jest psychoterapia i rozwój osobisty - to pozbywanie się wewnętrznych ograniczeń i coraz śmielsze życie w zgodzie z samym sobą.

Jednak by to osiągnąć, wcale nie trzeba wielu lat terapii. Jeśli czujesz, że coś Cię zniewala, pozbądź się tego już dziś.

Przestań czekać, aż mama i tata wreszcie Cię pochwalą. Jesteś dorosły. Nie potrzebujesz do szczęścia rodzicielskiej aprobaty.

Przestań się oglądać na trudne dzieciństwo i zrzucać na nie odpowiedzialność za swoje niepowodzenia. Skończ z biadoleniem, że coś Cię złego spotkało. Przeszłości nie zmienisz, jest jaka jest i tyle. To, na co masz realny wpływ, to teraźniejszość i przyszłość zajmij się więc nimi.

Przestań myśleć, że jeśli odważysz się być sobą, to inni Cię odtrącą. Jeśli to zrobią, to będziesz wiedział, z kim warto iść przez życie, a z kim nie. Nie będziesz marnował czasu i energii na niepotrzebne znajomości, a zrobisz miejsce nowym, bardziej wartościowym kontaktom.

Przestań się hamować w obawie, że wydasz się innym śmieszny. Chcą się śmiać, niech się śmieją. A Ty rób swoje! Odkryj, co daje Ci szczęście, i zmierzaj w tym kierunku.

Przestań myśleć o politycznej poprawności. Czy chcesz mieć na nagrobku napis „Byłem porządnicki i akuratny. Miałem nad wyraz poprawne życie”? Czy o to Ci chodzi?

Przestań słuchać tekstów, które kiedyś Ci wdrukowano: „nie wypada”, „co ludzie powiedzą”, „na to jestem za głupi”, „w tym wieku to niestosowne”. To dawno zgrana stara śpiewka. Przełącz radio na coś ciekawszego.

Przestań podporządkowywać się nakazom typu: „bądź doskonały”, „śpiesz się”, „staraj się”, „nie bądź dzieckiem”, „nie czuj”, „chłopaki nie płaczą”. Zakoleguj się ze swoimi niedoskonałościami, błędami i emocjami; dogadaj się wreszcie ze sobą.

Pozbądź się swoich ograniczników, wyjdź na wolność, nabierz powietrze w płuca i zacznij żyć!

Zrobiłeś to już? Zaryzykowałeś? I jak wrażenia? :-)

 

 

Zapoznaj się z regulaminem i dodaj komentarz.