• Strona główna
  • Mapa strony

Porady online

Problemy w kontaktach z ludźmi

Pytanie

Pytanie

Witam,

mam 21 lat i mam duże problemy z kontaktami z ludźmi. Często słyszę od rodziny i innych ludzi: kiedyś byłaś inna, bardziej gadatliwa, a teraz zrobiłaś się taka spokojna i cicha. Na początku nie zwracałam na to uwagi, gdyż to mówili to głównie członkowie mojej rodziny. Myślałam, że to z wiekiem minie. Niestety, nie minęło. Teraz to również dotyczy moich znajomych. Zauważyłam, że nie mam tego problemu z moją najlepszą przyjaciółką, z którą zawsze znajdziemy jakiś temat do rozmów (zwłaszcza wspomnienia, drobne plotki itp.) i to jest jedyna osoba, z którą mam dobry kontakt. Z dobrymi znajomymi rozmawiam przez jakiś czas, a potem temat się wyczerpuje. Często trudno mi znaleźć cokolwiek, co mogę powiedzieć. 

Z tym wiąże się mój kolejny duży problem, czyli brak chłopaka. Znam się z pewnym znajomym już od 2 lat. Na początku były to spotkania w małym gronie przyjaciół i było naprawdę sympatycznie. Z czasem, jak chciałam się z nim umówić sam na sam, już nie było tak dobrze. Były to przeważnie niewypały, wiało nudą - uważam, że z mojej winy. Tak bardzo bym chciała żeby nasza znajomość się rozwinęła, jednak kiedy się z nim widuję brakuje mi tematów do rozmów. Bardzo bym chciała to zmienić, jednak nie wiem jak. Zazdroszczę osobom, które są bardzo wygadane i potrafiłyby non stop mówić i mówić i mówić :c Moje problemy z komunikowaniem się sprawiają, że mam bardzo mało znajomych. Czuję się zdołowana i zniechęcona do czegokolwiek.

Bardzo Panią proszę o radę - jak mam być bardziej komunikatywna?

Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedź

dr Aleksandra Hulewska

Witam Panią serdecznie,

po przeczytaniu listu odnoszę wrażenie, że dała się Pani zwieść dość powszechnemu złudzeniu, iż najbardziej interesującymi rozmówcami są ci, którzy najczęściej zabierają głos w towarzystwie prowadząc długie monologi. Proszę mi jednak uwierzyć (a przeprowadziłam w swojej pracy zawodowej tysiące godzin szkoleń i treningów z zakresu komunikacji, asertywności itp.), że jest Pani w błędzie! Otóż najbardziej „cenni” towarzysko są Ci ludzie, którzy potrafią zainteresować się sprawami innych. Dobry słuchacz jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny od przysłowiowej gaduły: monopolizującej rozmowę i niedopuszczającej innych do głosu (w psychologii tego rodzaju skłonność określa się mianem narcyzmu konwersacyjnego).

W mojej opinii cecha, którą postrzega Pani jako swoją wielką wadę i źródło niepowodzeń, także w relacjach z płcią przeciwną, stanowi potencjalnie ogromną zaletę. Pod warunkiem, że skutecznie wykorzysta Pani umiejętność słuchania. W tej chwili czytam bowiem o błędnym kole, w które Pani wpadła: ponieważ przeczuwa Pani, że nie znajdzie ciekawych tematów do rozmowy, już na samym początku spotkania stresuje Pani i spina, a w konsekwencji – blokuje własną kreatywność i doświadcza pustki w głowie. Wszystko to działa zgodnie z klasycznym mechanizmem samospełniającej się przepowiedni.

Zamiast zatem zadręczać się negatywnymi myślami na temat swojej konwersacyjnej niekompetencji, zachęcam Panią do tego, by przy najbliższej okazji zacząć aktywnie i z zaangażowaniem słuchać swoich rozmówców. Większość ludzi bardzo lubi, kiedy inni interesują się ich poglądami, upodobaniami, zainteresowaniami, planami, a nawet – codziennymi zajęciami. Wystarczy zatem, że zada Pani nowo poznanej osobie jedno ogólnie sformułowane pytanie (np. o ulubiony sposób spędzania wolnego czasu), następnie – zaciekawi się odpowiedzią i zacznie pogłębiać temat (poprzez dodatkowe, uzupełniające pytania), a – gwarantuję – że zyska Pani wówczas wiernego towarzysza rozmów.

Jednocześnie zachęcam Panią do poszukania w pobliżu swojego miejsca zamieszkania oferty warsztatów rozwoju osobistego, np. z zakresu komunikacji czy asertywności, które pomogą Pani zwiększyć swoje kompetencje w dziedzinie nawiązywania i podtrzymywania satysfakcjonujących relacji z ludźmi. Myślę, że w Pani wypadku bardzo pomocny mógłby okazać się trening interpersonalny. Reasumując: dostrzegam realną szansę na szybkie i skuteczne rozwiązanie Pani problemów, zatem – do dzieła!

Pozdrawiam i życzę powodzenia,

Aleksandra Hulewska

Pytanie dotyczy
porady onlineSerdecznie zapraszam do kierowania do mnie swoich pytań