• Strona główna
  • Mapa strony

Blog

Strategia czterech pytań, czyli jak się bronić przed manipulacyjną mętną komunikacją

Strategia czterech pytań, czyli jak się bronić przed manipulacyjną mętną komunikacją

Napisała Aleksandra Hulewska 03 styczeń 2015   /   W kategorii: Blog

W mętnej wodzie nie widać, kto i w jakim kierunku płynie. Łatwo się można zgubić. Podobnie jest z mętną komunikacją, którą posługują się przebiegli manipulatorzy. Ostatnio pisałam o tym, jak wpadłam w sidła jednej z takich osób – mojego współpracownika Tomka. Dzisiaj podpowiem, w jaki sposób można się bronić przed aluzyjnymi wymuszeniami.

Przypomnijmy, moim podstawowym błędem w kontakcie z mężczyzną było zbyt późne odkrycie, że gra on ze mną nieczysto. W związku z tym wdałam się w niepotrzebną dyskusje, zamiast zdusić manipulację w zarodku. Tym, co utrudniło mi orientację w sytuacji, były kierowane do mnie przez Tomka mętne komunikaty. Zamiast powiedzieć wprost: „Olu, proszę, porozmawiaj z szefem i poproś go o podwyżkę dla mnie”, mówił: „Myślę Olu, że dużo zależy od Ciebie – Twojej chęci zawalczenia o coś więcej niż to, co nam zaproponowano w pierwszej chwili”.

Bardzo ważne jest uchwycenie różnicy między tymi dwoma komunikatami. Pierwsza wypowiedź wyraźnie artykułuje: kto, czego i od kogo chce. Wypowiedź druga (choć na pierwszy rzut oka podobna) jest natomiast niepełna. Brakuje w niej jednego z czterech wyróżnionych wyżej elementów. Którego? Sprawdźmy:

- Kto? – ja Tomek (to jest jasne).

- Czego? – zawalczenia o podwyżkę (jasne).

- Od kogo? – od Oli (jasne).

- Chce – ten element wypowiedzi Tomka jest mętny.

Jak widać, mój rozmówca bardzo przebiegle unikał sformułowania oczekiwań wprost, przemycając swoje rzeczywiste intencje w opakowaniu neutralnych komentarzy. Taki styl komunikowania pozwalał Tomkowi skutecznie zaciemniać obraz sytuacji, wymigiwać się od odpowiedzialności, a na koniec wejść rolę skrzywdzonej i niesprawiedliwie ocenionej ofiary.

Każdego, kto chce uniknąć sideł tego rodzaju mętnej komunikacji, zachęcam do kierowania się następującą wskazówką, którą nazwałam strategią czterech pytań: jeśli odnosisz wrażenie, że druga osoba czegoś od Ciebie oczekuje, zastanów się, czy w jej wypowiedzi zostały wyartykułowane cztery wyróżnione przeze mnie elementy: 1) Kto? 2) Czego? 3) Od kogo? 4) Chce. Jeżeli brakuje choćby jednego z nich i/lub nie jest on jasny, masz prawo tak długo o niego dopytywać, aż Twój rozmówca wyklaruje, o co mu dokładnie chodzi. Oto kilka przykładów mętnych komunikatów (MK) i asertywnych reakcji obronnych (ARO):

MK – Powinniśmy być bardziej wydajni. ARO – Kogo konkretnie masz na myśli?

MK – Zrobiłoby się sympatyczniej, gdyby w naszym biurze na ścianie zawisł zegar. ARO – Czy czegoś w tej sprawie ode mnie oczekujesz?

MK – Chcę, żebyś zaczął szanować potrzeby innych ludzi. ARO – Jakie konkretnie potrzeby masz na myśli i o czyich potrzebach mówisz?

MK – Koniecznie trzeba to zrobić. ARO – Kto i co ma według ciebie zrobić?

MK – Nie podoba mi się twoje zachowanie. ARO – O którym z moich zachowań mówisz i czego ode mnie oczekujesz?

Trening czyni mistrza! Powodzenia :) 

Zapoznaj się z regulaminem i dodaj komentarz.